Chapters

Grand River

Montana Wilson, MTE Consultants - Chair
Tom Montgomery, CIMA+ - Past Chair
David Chamberlain, Eramosa – Secretary/Treasurer
Julianna Arcese, IBI Group
Tim Barichello, Stantec
Ryan Connor, CH2M
Shelley Forwell, Walter Fedy
Angela Kroetsch, GM Blue Plan
Stuart Mitchell, AECOM
Michael Troop,  J. L. Richards
Denis Viens, Dillon

London

Peter McAllister, AECOM - Chair
David Evans, R.V. Anderson – Vice Chair
Hendrick Schurrmans, AGM Engineering – Past Chair
Ryan Hern, Development Engineering – Secretary

Ottawa

Ryan Matthews, JL Richards - Chair
Sylvain Montminy, Parsons – Vice Chair
Derek Potvin, Robinson Consultants – Past Chair
Phil Whelan, MPCE – Treasurer
Kevin Alemany, Stantec - Secretary
Jeremy Ash, C. C. Tatham
Hughes Brisson, CIMA+
Guy Ste Croix, Ainley Group
Edson Donnelly, Novatech
John Graf, JL Richards
Trevor Kealey, RV Anderson
Erin O'Neill, Golder
Doug Porter, Morrison Hershfield
Toby Racine, JL Richards
Phil Reeve, JL Richards
Richard Sithole, AECOM

Niagara

Mark Belanger, Associated Engineering - Chair
Scott Kozub, Kerry T Howe Engineering Ltd - Treasurer
Stan Matthew, Associated Engineering - Secretary
Osbert Benjamin, GHD
Paul Durkin, Gryphon Engineering
Marc Gaudet, GHD
Vince Grande, RV Anderson
Jeff Jaeger, Kerry T Howe Engineering Ltd
Lyndsay Jones, Hatch
Mike Lywood, Wood
Andrew McGregor, Parsons
Erik Metsa, Hatch
Joe Perrotta, RV Anderson
Jason Schooley, Upper Canada Consulting
Ivan Severinsky, Wood

Committees

(MEA) CEO/Municipal Engineers Association Liaison Committee
Building Design Committee
Business Risk Committee (BRC)
CEO/City of Ottawa Liaison Committee
CEO/Ministry of Transportation (MTO) Executive Committee
CEO/MTO Construction Administration Sub-Committee
CEO/MTO Engineering Sub-Committee
Chapter Engagement Sub-Committee
Fee Schedule Task Force
Finance and Audit Committee
Governance Committee
Government Relations Committee (GRC)
Member Engagement Committee
Nomination Committee
Rapid Response Sub-Committee
York Region Liaison Committee